Skip to main content
Hem » nyheter » ”Jag vill vara den friskaste parkinsonpatienten som skådats”
Parkinson

”Jag vill vara den friskaste parkinsonpatienten som skådats”

Det var en fredag eftermiddag i november 2023, fredagsmyset var inhandlat och Linda Lindell befann sig på Centrum för Neurologi i Solna. ”Jag säger det direkt för jag vet att du vill veta” sa neurologen och tog hennes händer: ”Du har Parkinson.”

Beskedet kom som en chock. Linda förknippade sjukdomen med något som drabbar äldre, inte unga mitt i livet. Så småningom landade hon i beskedet och bestämde tidigt för att vara öppen med att hon har Parkinsons sjukdom. Hon har skrivit om det på sociala medier, dels för att öka kunskapsnivån om Parkinson, dels för att få andra att våga berätta.

Linda Lindell, Parkinson
Linda Lindell, tillsammans med hunden Bosse.

– Jag har bara fått positiva reaktioner och hejarop. Den omtanke som så många visar är jag så tacksam för, säger Linda.

Linda berättar att hon alltid har haft en positiv inställning till livet och nu när hon utmanas på ett helt nytt sätt så är det den inställningen som gör det möjligt att sätta upp mål som andra kanske tvivlar på. För Linda har en inre bild som hon lyfter fram.

– Jag bestämde mig tidigt att jag vill vara den ”friskaste” Parkinsonpatienten som skådats, fortsätter Linda.

Sjukdomen har dock fått henne att bromsa in på takten och hon har blivit mycket bättre att ta hand om sig själv.

– Familjen har utökats med en hund och det är en av flera viktiga pusselbitar för att jag mår så bra som jag gör idag.

Linda har alltid var en aktiv person men nu med Parkinson i bagaget, har träningen fått ett helt annat fokus.

– Jag mår som bäst när jag tränar regelbundet. Jag mår bra av att vara ute i friska luften och ser nu fram emot att det ska bli lite varmare så jag kan ta cykeln in till jobbet.

Vad har du för tips till andra som fått Parkinsons sjukdom?

– Jag tror att det är viktigt att dela erfarenheter med andra som har diagnosen. Det gör att man känner sig mindre ensam. Jag gick med i Parkinsonförbundet och har kommit i kontakt med många fina personer. Jag har till och med fått en helt ny bästis, tack vare Parkinson! 

Om Linda Lindell

Namn: Linda Lindell
Ålder: 47
Fick diagnosen: november 2023
Familj: Man, 3 barn och 2 vuxna barn, en hund
Sysselsättning/yrke: Frilansande kommunikatör

Medlem i Parkinsonförbundet.

Next article