Skip to main content
Hem » Autoimmuna sjukdomar » Stor okunskap om diabetes – personer med sjukdomen riskerar att utsättas för livsfara
Autoimmuna sjukdomar

Stor okunskap om diabetes – personer med sjukdomen riskerar att utsättas för livsfara

Över en halv miljon svenskar har konstaterad diabetes i någon form, vilket gör den till en av våra vanligaste folksjukdomar. Ändå finns det stora kunskapsluckor i befolkningen. Var fjärde svensk tror till och med att man ska ge insulin till en diabetessjuk som är okontaktbar. ”En sådan åtgärd är potentiellt livsfarlig”, varnar Svenska Diabetesförbundet.

Diabetes typ 1 är en autoimmun sjukdom. Den beror på att kroppens immunförsvar angriper och förstör de insulinproducerande cellerna i bukspottskörteln. När fyra femtedelar av cellerna är utslagna börjar sjukdomen yttra sig i form av trötthet, törst och mycket urin. 

Vad som får immunförsvaret att slå ut kroppens insulinproduktion är inte klarlagt. Troligen spelar både arv och miljö in och det finns även teorier om att något virus kan vara en utlösande faktor. Diabetes typ 1 drabbar många barn även om de flesta som insjuknar har uppnått vuxen ålder.

Sjukdomen behandlas med insulininjektioner. Att få diabetes kan vara omtumlande men med rätt behandling går det att leva ett bra liv ändå. 

Möts av fördomar

Många med diabetes vittnar om att de ofta möts av okunskap och en fördömande attityd från sin omgivning och den bilden bekräftas av en undersökning som Svenska Diabetesförbundet presenterade i november. Den visar att många svenskar tror att socker orsakar både typ 1- och typ 2 diabetes, vilket inte stämmer.   I själva verket är det två olika sjukdomar med helt olika orsaker.

Undersökningen visade också att mer än var fjärde svensk tror att en person med diabetes som är okontaktbar behöver insulin när det i själva verket är tvärtom. Personen har troligen för lågt blodsocker och behöver få i sig något sött. Att ge insulin i det läget kan vara livshotande.

Vanliga symtom känns inte igen

Många svenskar känner inte heller till att ett vanligt symptom på lågt blodsocker är att personen verkar redlöst berusad. Okunskapen har resulterat i att personer hamnat i fyllecell, när de i själva verket hade behövt vård.

OM TYP 1-DIABETES

• Drygt en halv miljon svenskar har diabetes
• 60 000 har typ 1-diabetes, varav 8 700 är barn
• Sverige och Finland är de länder i världen där typ 1-diabetes är vanligast
• 450 000 har konstaterad typ 2-diabetes och ytterligare 150 000 misstänks ha sjukdomen oupptäckt

Next article