You need JavaScript to acces this page!
Skip to main content
Hem » Blodsjukdomar » Valår, samarbete & patientmedverkan
Svensk Hematologi

Valår, samarbete & patientmedverkan

In association with:
In association with:

Blodcancerförbundet arbetar för att förbättra situationen för dagens och morgondagens patienter. Under ett valår är det särskilt viktigt att påminna politiker om att vi inte bara är patienter och närstående – utan också väljare med erfarenheter som måste tas på allvar. Tillsammans med andra patientgrupper utgör vi dessutom en stor väljargrupp.

Sjukvården har nyligen utsetts till det viktigaste politiska området av svenska folket. Vi hoppas därför att jämlik vård blir en central valfråga. Idag riskerar blodcancerpatienter att få olika vård beroende på bostadsort, bland annat eftersom regioner inför nya läkemedel i olika takt. Även cancerrehabiliteringen behöver bli mer jämlik. Fler prioriterade frågor kommer presenteras i ett manifest från Patientriksdagens som vi var med och arrangerade. 

Vårt mål är att alla patienter ska få god vård, snabb tillgång till nya behandlingar och jämlik användning av innovativa läkemedel. Vi ser positivt på den uppdaterade cancerstrategin och utredningen om att stärka statens ansvar för läkemedel.


Sofia Segergren

Generalsekreterare Blodcancerförbundet. Foto: Susanne Kronholm

Information och stöd till våra medlemmar är vårt uppdrag. Våra diagnosbroschyrer, framtagna tillsammans med hematologer, är efterfrågade både av patienter och hematologimottagningar. Vi känner ett stort engagemang från hematologisk personal för patienterna och oss som patientorganisation. Vårdpersonal bidrar generöst till faktainnehållet i våra diagnosbroschyrer och de föreläsningar vi anordnar för att ge patienter kunskap. 

Patientmedverkan är en förutsättning för en patientcentrerad vård. Med över 5 000 medlemmar vill vi bidra med erfarenheter i vård och forskning. Vi utbildar patient-representanter och driver en patientpanel. Vi delar också ut forskningsmedel och stipendier för att stärka kunskapen inom hematologi. Patientpanelen granskar ansökningar ur patientperspektiv, och beviljade projekt får en patientrepresentant knuten till sig.

Sök våra medel och använd våra patientrepresentanter.

Next article